Önemli Kripto Para Adımı: Kamu Görevlileri Bildirmek Zorunda!

Güney Kore kamu görevlileri için kripto para varlık raporlamasını uygulamaya başlıyor. Kore, 6.000 yetkiliye 2024’ten itibaren kripto varlıklarını açıklama zorunluluğu getirerek kamu sektörünün şeffaflığını artırdı.

Güney Kore’de kripto para varlık bildirimi için önemli adım

Kore, yaklaşık 6.000 hükümet yetkilisinin 1 Ocak 2024’ten itibaren kripto para varlıklarını açıklamaları gerektiğini duyurdu. Böylece, kamu hizmetinde hesap verebilirliği ve şeffaflığı sağlamaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası olan bu yönerge, ülkenin sanal varlıkları ele alma yaklaşımında önemli bir adıma işaret ediyor.

Güney Kore Personel Yönetimi Bakanlığı, sanal varlıkların açıklanmasını mevcut Kamu Etik Şeffaflık Sistemine entegre etme planlarını açıkladı. Bu entegrasyon, yaklaşık 5.800 kamu görevlisi için kripto para birimleri de dahil olmak üzere finansal varlıklara kapsamlı ve erişilebilir bir genel bakış sağlayacak. Bu hamle, varlık açıklama bilgilerine daha kolay erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Çünkü, daha önce çeşitli bültenler ve yayınlar arasında eleme yapmayı gerektiriyordu.

Güncellenen sistem, farklı kamu kurumlarındaki varlık kayıt ayrıntılarının birleşik bir görünümüne olanak tanıyan daha akıcı ve kullanıcı dostu bir yaklaşım vaat ediyor. Bu kripto para hamlesi, artan şeffaflık talebini ve halkın kamu görevlilerinin mali faaliyetleri hakkında bilgi edinme hakkını karşılamaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası.

Güney Kore, mali hesap verebilirliğin kapsamının genişletiyor

Bu girişim sadece belirli bir grup yetkilinin ötesine geçiyor. Yaklaşık 290.000 kayıt sahibinin bu yenilenmiş sistem aracılığıyla varlık beyanlarını sunmaları bekleniyor. Düzenlemenin, bu beyanlara sanal varlıkları da dahil etmesi oldukça önemli bir adım. Kore’nin kripto para birimlerinin finans dünyasındaki artan öneminin farkında olduğunu gösteriyor. Ayrıca, servet ve yatırımların değişen doğasına bir yanıt niteliğinde.

Kapsamlı raporlama sağlamak için bir başka adımda, kripto para borsaları devreye girecek. Bu doğrultuda Upbit, Bithumb ve Coinone gibi büyük Kore kripto borsaları önemli bir rol oynayacak. Haziran 2024’ten itibaren, bu platformlar kripto varlıklarının raporlanması sürecine yardımcı olacak. Böylece dijital varlıkların doğru ve eksiksiz bir şekilde açıklanmasını kolaylaştıracaklar. Bu adım, diğer ülkeler için de bir referans niteliğinde. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Türkiye’de de kripto düzenlemeleri gündemde. Dolayısıyla, Türkiye’de de Güney Kore benzeri bir adımla kamu görevlilerinin kripto varlıklarını raporlamalarının istenmesi mümkün. Halihazırda kamu görevlilerinin mal bildirim beyannamesi vermeleri zorunlu. Ancak, buna kripto para varlıkların da dahil edilmesi ve bunun kontrolünün gündeme gelmesi muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir