İMECE Uydusu, 588 milyon km uzaklıktaki Güneş Sistemi’nin devini fotoğrafladı

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin metre altı çözünürlüğe sahip ilk gözlem uydusu olan İMECE, 15 Nisan 2023’te saat 09.48’de fırlatıldı. İlk görüntüsünü Togg’un Gemlik’teki fabrikasından paylaşan İMECE, şimdi ise derin uzaya yönelerek 588 milyon kilometre uzaklıktaki Jüpiter’in fotoğrafını çekti.

İMECE’nin Jüpiter fotoğrafını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Dünyanın her noktasından görüntü alabilen Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü yerli ve milli gözlem uydusu İMECE kamerasını derin uzaya çevirdi!

Metrealtı çözünürlükte, dünyayı görüntülemek üzere üretilen İMECE bu kez 588 milyon km uzaklıktaki Jüpiter’i görüntüledi. İMECE’de sergilenen başarı Milli Teknoloji Hamlesi’ni daha ileri taşırken, yeni nesil yer gözlem uydularımız için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz.” sözleriyle paylaştı.

İMECE-1 UYDUSU HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP?

Yörünge: 680 km güneşe eş zamanlı

Hizmet Ömrü: 5 Yıl

Görüntü Alanı (1 Kare): 13,9 km X 16,2 km

Ağırlık: 800 kg

Çözünürlük: PAN 0.99 m – MSI 3.96 m

Yaklaşık 700 kilogram ağırlığa sahip uydu, 1000 kilometre uzunluğunda 16,73 kilometre genişliğinde bir alanı tek seferde çekebilme ve 320 megabayt/saniye brüt veri hızı ile yer istasyonuna çektiği görüntüleri indirme kabiliyete sahip.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x